Acta Musei Nationalis Pragae – Historia litterarum byla založena v roce 1956 jako Sborník Národního muzea v Praze, řada C – literární historie (=Acta Musei Nationalis Pragae, series C – Historia litterarum. ISSN 0036-5351, do ročníku 61/2016 včetně). Časopis vychází 2× ročně jako dvojčíslo, číslo 1–2 má uzávěrku obvykle v listopadu předchozího roku, číslo 3–4 na konci května. Časopis uveřejňuje původní vědecké práce z oborů knižní kultury, knihovědy a literární historie, např. tato témata: dějiny knihoven a knižních celků, provenienční výzkum, dějiny tiskáren nebo nakladatelství, dějiny vybraných periodik, problematika kramářských tisků, ilustrací, rukopisných fondů či dějin knihovědného bádání. Časopis přijímá kromě studií rovněž recenze na relevantní publikace z oboru a kratší materiálové či metodologické příspěvky (oddíl Miscellanea/Materialia). Pravidelnou přílohu podzimního dvojčísla 3–4 tvoří od r. 2014 Matiční listy připravované Maticí českou, sekcí Společnosti Národního muzea.
Jazyky: čeština, angličtina, němčina, slovenština. Příspěvky v oddíle Studie jsou opatřeny názvem, abstraktem a klíčovými slovy v angličtině.
Recenzní řízení
Redakce časopisu Acta Musei Nationalis Pragae – Historia litterarum přijímá příspěvky, které odpovídají zaměření časopisu a nebyly dosud publikovány jinde. Po přijetí příspěvku zamýšleného do oddílu Studie posoudí text vedoucí redaktor ve spolupráci se členy redakční rady. Příspěvek může být i v této fázi vrácen autorovi k případnému doplnění nebo přepracování. Do recenzního řízení nejsou zaslány texty, které neodpovídají zaměření časopisu, základním standardům vědecké práce nebo mají velice špatnou jazykovou úroveň. Po akceptování příspěvku redakcí je text zaslán k posouzení minimálně dvěma nezávislým recenzentům, recenzní řízení je oboustranně anonymní. Recenzenti nesmějí být členy redakční rady časopisu ani nesmějí působit na stejném pracovišti jako autor. V případě studií publikovaných v rámci grantů není žádoucí, aby byl posuzovatel do daného grantu jakkoli zapojen. Text je před zasláním recenzentům anonymizován, recenzenti vyplní příslušný recenzní formulář dodaný redakcí. Recenzní řízení trvá obvykle 4–6 týdnů, ve výjimečných případech si však recenzent může vyžádat více času. V případě dvou protichůdných posudků si redakce vyžádá posudek třetí. Autorovi jsou následně poskytnuty všechny recenzní posudky spolu s případnými dalšími návrhy na úpravy, které vznesli recenzenti či vedoucí redaktor. Na vyhotovení definitivní verze textu je autorovi po dohodě s vedoucím redaktorem poskytnut přiměřený časový prostor. Příspěvky, které nezohlední relevantní připomínky recenzentů a redakční rady, nemohou být v časopise otištěny.
Texty zaslané do oddílů Recenze, Miscellanea/Materialia, Zprávy z Knihovny Národního muzea a Matičních listů neprocházejí recenzním řízením. O publikování tohoto typu textů rozhoduje vedoucí redaktor ve spolupráci s redakční radou (v případě Matičních listů vybranými členy výboru Matice české), případně dalším přizvaným odborníkem dle tématu příspěvku.
O konečné podobě příslušného čísla rozhoduje vedoucí redaktor ve spolupráci s redakční radou.
Korektury příspěvků přijatých k publikování
Poté, co redakční rada obdrží od autora definitivní verzi příspěvku, prochází text závěrečným redakčním čtením a následně jazykovou korekturou. Autor je o případných dalších změnách ve svém textu redakcí informován, s výjimkou elementárních pravopisných a stylistických záležitostí. Po sazbě je příspěvek autorovi zaslán ke korektuře, na niž je obvykle vyhrazeno 7—10 dnů. Korekturu provádí autor buď elektronicky do zaslaného PDF souboru pomocí k tomu určených korektorských funkcí, nebo ji přinese osobně či zašle v papírové podobě, v tom případě je žádoucí užití obvyklých korektorských značek. Korektura slouží pouze k drobným formálním a věcným úpravám, nikoli k podstatným zásahům do struktury textu a obrazového doprovodu, které by mohly narušit sazbu. Po autorské korektuře následují zpravidla ještě 2–3 korektury redakční. Po vydání příslušného čísla obdrží autor dva výtisky časopisu a tiskové PDF svého příspěvku opatřené titulním listem, obsahem a tiráží.
Povinnosti autorů
Autoři jsou povinni předkládat pouze texty, které jsou výsledkem původního vědeckého výzkumu, a je v nich patrný vlastní badatelský přínos. Autoři jsou povinni správně a v úplnosti citovat použité prameny a literaturu. Text předložený redakci časopisu Acta Musei Nationalis Pragae – Historia litterarum nesmí být současně nabídnut k posouzení v jiném periodiku. Autoři jsou povinni aktivně spolupracovat s redakcí v průběhu celého recenzního řízení a následných redakčních pracích až do okamžiku odeslání příslušného čísla do tisku.
Povinnosti recenzentů
Recenzenti se zavazují přistupovat k posuzované studii maximálně objektivně, pokud se oslovený recenzent necítí být kompetentní pro posouzení předloženého textu, je povinen informovat o této skutečnosti vedoucího redaktora. Recenzenti hodnotí originalitu a vlastní badatelský přínos předložené studie, práci autora s prameny a odbornou literaturou, stylistickou a jazykovou úroveň textu. Případné námitky je třeba řádně zdůvodnit a podložit relevantními argumenty či odkazy na příslušnou odbornou literaturu. Pokud je recenzentům známo, že posuzovaný text nebo jeho část je již publikován či byl předložen k posouzení v jiném periodiku, jsou povinni o této skutečnosti informovat vedoucího redaktora. Stejně tak jsou recenzenti povinni informovat redakci v případě hrozícího střetu zájmů ve vztahu k posuzovanému textu. Veškerý průběh recenzního řízení se všemi jeho aspekty je považován za důvěrný.
Text
Zaslání textu a další požadavky
Text posílejte elektronicky ve formátu .doc nebo .docx. Text opatřete anglickým názvem příspěvku, anglickým abstraktem v délce max. 1200 znaků včetně mezer a pěti klíčovými slovy v angličtině.
Formátování a fonty
Použijte písmo Times New Roman (Unicode), velikost 12, řádkování 1,5. Název článku pište písmem Times New Roman (Unicode), velikost 14, tučně. Za nadpis je možno pomocí znaku * připojit dedikaci na grant či projekt.
Způsob citování
Pro poznámky pod čarou užívejte příslušnou automatickou funkci v programu Microsoft Word, poznámky musí být umístěny průběžně pod textem, nikoliv na konci příspěvku. V poznámkách pod čarou citujte literaturu pouze ve zkrácené podobě (např. MAŠEK 2015, s. 1–2), více odkazů oddělujte středníkem (MAŠEK 2015, s. 1–2; ŠÍPEK 2013, s. 5–7). Jinak jsou poznámky pod čarou určeny primárně pro doplňující výklad nebo komentář k hlavnímu textu.
Na konci studie musí být uveden Seznam použité literatury, od něhož lze oddělit oddíl Prameny.
Za Seznamem použité literatury nutno uvést základní údaje o autorovi v tomto formátu:
jméno a příjmení
pracoviště autora
adresa pracoviště
Zásady citování seznamu použité literatury
Literatura je citována podle platné normy ČSN ISO 690:2011, podrobnější informace naleznete na ČSN ISO 690:2011 a na Metody citování literatury a strukturování bibliografických záznamů podle mezinárodních norem ISO 690 a ISO 690-2 V bibliografických záznamech se používají výhradně tyto zkratky: (ed.) = editor, (edd.) = editoři, (trad.) = překlad. Autoři jsou uvedeni v abecedním pořadí, více příspěvků od jednoho autora je řazeno chronologicky vzestupně, více příspěvků od téhož autora z téhož roku je odlišeno písmeny za letopočtem.
MAŠEK 2013: MAŠEK, Petr. …
MAŠEK 2014: MAŠEK, Petr. …
MAŠEK 2015a: MAŠEK, Petr. …
MAŠEK 2015b: MAŠEK, Petr. …
Citování monografií:
PŘÍJMENÍ, Jméno. Název publikace. Místo: nakladatel, rok. (příp. Edice, číslo edice).
ČAJKA 2011: ČAJKA, František. Církevněslovanská legenda o sv. Anastázii. Praha: Slovanský ústav AV ČR, 2011.
ČAJKA – ČERNÝ 2016: ČAJKA, František – ČERNÝ, Marcel (edd.). Slovník jazyka staroslověnského – historie, osobnosti, perspektivy. Praha: Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., 2016.
BLÁHOVÁ 1973: BLÁHOVÁ, Emilie. Nejstarší staroslověnské homilie (syntax a lexikon). Praha: Academia, 1973. Studie ČSAV; č. 11/1973.
Citování edic starší literatury:
PŘÍJMENÍ, Jméno. (ed.). PŘÍJMENÍ, Jméno. Název publikace. Místo: nakladatel, rok.
DOBROVSKÝ 1963: HEŘMAN, Miroslav (ed.). DOBROVSKÝ, Josef. Spisy a projevy. Českých přísloví sbírka. Praha: Nakladatelství ČSAV, 1963.
Citování kapitoly v monografii:
PŘÍJMENÍ, Jméno. Název příspěvku. In: PŘÍJMENÍ, Jméno (ed.). Název publikace. Místo: nakladatel, rok, strany.
JOHNOVÁ 2008: JOHNOVÁ, Radka. Segmentace firem a organizací. In: Marketing kulturního dědictví a umění. Praha: Grada, 2008, s. 85–87.
Citování příspěvku ve sborníku:
PŘÍJMENÍ, Jméno. Název příspěvku. In: PŘÍJMENÍ, Jméno (ed.). Název sborníku. Místo: nakladatel, rok, strany.
HORÁLEK 1948: HORÁLEK, Karel. K otázce lexikálních bohemismů v staroslověnských památkách. In: Slovanské studie. Praha: Nakladatelství Vyšehrad, 1948, s. 115–119.
Citování studií v časopisech:
PŘÍJMENÍ, Jméno. Název článku. Název časopisu ročník, rok, číslo, strany.
TŘEŠTÍK 1984: TŘEŠTÍK, Dušan. Diskuze k předloze václavské legendy Laurentia z Monte Cassina. Listy filologické 107, 1984, č. 2, s. 85–89.
GRAUS 1966: GRAUS, František. Slovanská liturgie a písemnictví v Čechách. Československý časopis historický 14, 1966, s. 479–495.
Citování diplomových a dizertačních prací:
PŘÍJMENÍ, Jméno. Název. Místo vytvoření, rok vytvoření. Druh práce. Název školy.
KAVÁLKOVÁ 2009: KAVÁLKOVÁ, Monika. Analýza vybraných kapitol staroslověnského překladu Gumpoldovy legendy. Olomouc 2009. Diplomová práce. Univerzita Palackého v Olomouci. Filozofická fakulta.
Citování elektronických zdrojů:
Manuscriptorium – Digital Library of Written Cultural Heritage [online]. Národní knihovna České republiky. [Cit. 17. 1. 2017]. Dostupné z: http://manuscriptorium.com
Vokabulář webový [online]. Version 0.8.0. Oddělení vývoje jazyka Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i. [retrieved on 17 Jan 2017]. Accessible at: https://vokabular.ujc.cas.cz
Citování pramenů:
Rukopisy:
Název, instituce, signatura, folio.
Liber viaticus Jana ze Středy, Praha, Knihovna Národního muzea, sign. XIII A 12, fol. 69v.
Staré tisky:
PŘÍJMENÍ, Jméno. Název. Místo: Tiskař, rok. Strana. Bibliografie + číslo.
HABERMANN, Johann. Vita Christi: Život a celá Evangelistská Historia o Pánu Ježíši Kristu. Praha: Michael Peterle, 1579. Knihopis č. 2835.
Archivní prameny:
Název instituce, značka/název fondu či sbírky, inventární číslo nebo signatura, číslo kartonu/knihy/složky/spisu, případně datum a místo vydání listin, název nebo stručný popis úředních knih a jejich časový rozsah, u rozsáhlejších materiálů číslo strany.
Archiv města Brna, fond A 1/3 Archiv města Brna – Sbírka rukopisů a úředních knih, rkp. č. 3, ff. 1r–2v.
Ilustrace
Autorská práva
Autor odpovídá za zajištění autorských a reprodukčních práv svých obrazových příloh k tištěné i elektronické publikaci.
Formát obrazové přílohy
Obrazovou přílohu zasílejte v rozlišení minimálně 300 dpi ve formátu jpg, jpeg nebo tiff. Každý obrázek očíslujte, opatřete základním popiskem a příslušné číslo obrázku umístěte do textu příspěvku tam, kde si ho přejete po sazbě (alespoň přibližně) mít.