Časopis se zaměřuje na sbírky Českého muzea hudby, které představuje v rozsáhlejších vědeckých a kratších odborných statích. Ty jsou doplněny informatoriem o činnosti muzea a bohatou obrazovou dokumentací. Kromě muzikologie dávají Musicalia prostor také příspěvkům, které hudebněvědná témata zasazují do širších mezioborových souvislostí (výtvarné umění, muzeologie, obecné dějiny apod.), a recenzím na publikace z oboru. Texty jsou otištěny vždy v plném rozsahu anglicky i česky. Obsáhlejší příspěvky, které podléhají recenznímu řízení, mají anglický abstrakt. Časopis vychází jako dvojčíslo jednou ročně. Poprvé vyšel v březnu 2009.
Vydavatel: Národní muzeum (evidováno Ministerstvem kultury pod evidenčním číslem MK ČR E 18783)
Časopis Českého muzea hudby Musicalia vychází jednou za rok jako dvojčíslo. Zaměřuje se na muzikologické studie, zároveň však přesahuje úzce odbornou platformu a má mezioborový ráz. Témata příspěvků se týkají všech sbírkových oddělení Českého muzea hudby: oddělení hudebněhistorického, oddělení hudebních nástrojů, Muzea Bedřicha Smetany a Muzea Antonína Dvořáka. Pozornost je věnována také památkám hudební povahy, uloženým v jiných složkách Národního muzea. Časopis přináší výsledky výzkumu ucelených fondů nebo jednotlivých významných sbírkových předmětů, informuje o nových přírůstcích ve sbírkách ČMH, seznamuje čtenáře s tím, jaké metody muzeum při zpracování sbírek vyvíjí a aplikuje a jak své fondy prezentuje formou publikací či výstav.
Příspěvky jsou rozděleny do několika skupin:
Hlavní náplň tvoří odborné, dosud nezveřejněné práce založené na výzkumu muzejních sbírek. Tyto studie splňují přísná kritéria kladená na vědecké články včetně poznámkového aparátu. Každé číslo obsahuje 4–6 příspěvků tohoto typu s rozsahem cca 12–20 normostran, případně i několik kratších studií o rozsahu cca 4–7 normostran.
Navazují zprávy o výstavách, publikacích, konferencích a jiných akcích konaných v ČMH, které se orientují především na současnost muzea i na plány do budoucna. Jednotlivé příspěvky by neměly přesáhnout 4–5 normostran a nejsou recenzovány.
Rubrika Recenze otiskuje minimálně dvě odborné recenze na nejnovější literaturu o hudbě a hudební historii.
Časopis Musicalia publikuje všechny texty anglicky a česky. Překlad zajišťuje redakce.
Prosíme autory, aby při odevzdávání rukopisů respektovali následující pokyny:
1) Texty zpracované v editoru WORD zasílejte nejlépe elektronicky na adresu redakce ve formátech .doc nebo .docx. Při formátování textu používejte jeden standardní font písma (např. Times New Roman), velikost písma 12, zarovnání doleva, bez mezer mezi odstavci, bez dělení slov a vložených obrázků či tabulek. Grafy, tabulky a obrázky je třeba předat redakci v samostatných souborech a v tiskové kvalitě (nejlépe 600 dpi a výše). Autor příspěvku odpovídá za zajištění autorských a reprodukčních práv svých obrazových příloh.
2) Podčarové poznámky pište v témže fontu jako hlavní text, velikost písma 10, a označujte je v textu horním indexem. Text poznámek zařaďte na konec jednotlivých stran. Kurzívu užívejte pro odlišení názvů skladeb či jiných děl, tučně lze zvýraznit mezititulky. Citáty se vyznačují uvozovkami a kurzívou, pokud jsou kratší, uvádějte je plynule v textu. Jedná-li se o rozsáhlý citát (např. celého dopisu), je text citace odsazen od ostatního textu.
3) Prosíme o rozlišování pomlčky (–) a spojovníku (-) a jejich užívání podle platných pravidel českého pravopisu. Stejně tak dodržujte odsazení za interpunkčními znaménky.
4) Na začátku textu uvádějte dedikaci na grant či projekt, na konci textu jméno a příjmení autora, pracoviště autora a adresu pracoviště.
5) Způsob citací:
Monografie (1 autor):
BERKOVEC, Jiří: Musicalia v pražském periodickém tisku 18. století, Státní knihovna ČSR, Praha 1989.
Monografie (2 a více autorů):
DOSTÁLOVÁ, Růžena – BŘEZINA, Aleš: Řecké pašije. Osud jedné opery. Korespondence Nikose Kazantzakise s Bohuslavem Martinů, Set Out, Praha 2003.
Edice:
Antonín Dvořák. Korespondence a dokumenty, ed. Milan Kuna, 10 sv., Editio Supraphon, Praha 1987–2004.
Články v časopisech:
MIKULÁŠ, Jiří: Trolda & Motejlek, Hudební věda, roč. 37, 2000, č. 3–4, s. 231–238.
Články ve sbornících:
BUCHNER, Alexander: Zaniklé dřevěné dechové nástroje 16. století, in: Sborník Národního muzea v Praze, ř. A, svazek VII, č. 2, 1952.
Hesla ve slovnících:
ŠTĚDROŇ, Bohumír: Voříšek Jan Václav (Hugo) [heslo], in: Československý hudební slovník osob a institucí, sv. 2., Státní hudební vydavatelství, Praha 1965, s. 908.
Internetové zdroje:
BALDWIN, Mike: The Inventor of the Double-Action Pedal Harp with Fourchettes: Erard versus Groll, London 2009 [online]. [Cit. 25. 1. 2018]. Dostupné z:
http://www.harpspectrum.org/historical/Erard%20versus%20Groll.shtml
6) Odborné příspěvky předává redakce dvěma anonymním oponentům. Na základě jejich vyjádření je rukopis přijat k publikování, vrácen autorovi k přepracování či odmítnut. V případě, že se oponenti ve svém posudku zásadně neshodnou, vyhrazuje si redakční rada právo rozhodnutí. Redakce má také právo na jakékoliv nezbytné formální a jazykové úpravy publikovaných příspěvků.
7) Vzhledem k tomu, že se příspěvky zadávají k překladu a že recenzní řízení může trvat delší dobu, je nutné odevzdávat příspěvky minimálně s půlročním předstihem před datem vydání. Uzávěrka čísla je na konci března.
Další informace poskytne redaktorka časopisu:
PhDr. Dagmar Štefancová, telefon 257 257 723,
e-mail: dagmar.stefancova@nm.cz
Na tuto adresu zasílejte své příspěvky.