Orbis cirkus

Orbis cirkus

Rok: 2014
ISBN: 978-80-7331-280-0
Autor / Autoři: Ondřej Cihlář, Hanuš Jordan
Vydavatel: Nakladatelství Akademie múzických umění, Národní muzeum a Cirkoskop
Forma: Kniha
Místo vydání: Praha
Počet stran: 368
Citace: CIHLÁŘ, Ondřej a JORDAN, Hanuš. Orbis cirkus. Vydání první. Praha: Nakladatelství Akademie múzických umění, Národní muzeum a Cirkoskop, 2014. 368 stran. ISBN 978-80-7331-280-0.

Publikace je složena ze dvou rozsáhlých studií. Historik a kurátor cirkusové sbírky divadelního oddělení Národního muzea Hanuš Jordan v té první – v Příběhu českého cirkusu – podává ucelený přehled historického vývoje českého cirkusu.

Přináší kapitoly z dějin tradičního cirkusu od druhé poloviny 18. století, kdy v českém prostředí artistické výstupy začaly doplňovat programy kočovných loutkářů, přes příběhy velkých cestovních cirkusů až po znárodnění v roce 1951, kdy byl založen národní podnik Československé cirkusy, varieté a lunaparky. Věnuje se také fungování cirkusu za socialismu, včetně jeho výkladní skříně, cirkusu Humberto. Popisuje i návrat tradičního cirkusu zpět do soukromých rukou po roce 1990. V druhé části Ondřej Cihlář sleduje genezi vztahu divadla a cirkusu v různých kulturních epochách, od doby meziválečné avantgardy přes období totality až po současnou dobu, kdy jsou tyto tendence součástí širšího evropského proudu – nového cirkusu. Autor se zaměřuje také na tuzemské odlišnosti, jež jsou patrny i v novém cirkuse, byť je bezesporu nejvíce ovlivněn evropskou, zejména pak francouzskou inspirací, a zamýšlí se nad jejich důvody a projevy. Součástí knihy je také bohatý a unikátní fotografický materiál.Sdílení na sociálních sítích