Nina Jirsíková. Vzpomínky tanečnice

Nina Jirsíková. Vzpomínky tanečnice

Rok: 2013
ISBN: 978-80-7036-392-8
Autor / Autoři: Libuše Hronková a kol.
Vydavatel: Národní muzeum
Forma: Kniha
Místo vydání: Praha
Počet stran: 248
Citace: KOL., Libuše Hronková a. Nina Jirsíková. Vzpomínky tanečnice. Vydání první. Praha: Národní muzeum, 2013. 248 stran. ISBN 978-80-7036-392-8.

Nina Jirsíková tančila v nejvyhledávanějších zábavních podnicích 20. let 20. století, kde se potkávala s Karlem Hašlerem, Ferencem Futuristou, Eduardem Kohoutem či Jindřichem Plachtou. S tanečníkem a choreografem Joe Jenčíkem pak přešla (jako jedna z jeho „girls“) do Osvobozeného divadla V+W a ve 30. letech se zásadně podílela na tvorbě Déčka E. F. Buriana – nejen jako tanečnice, ale také jako choreografka a kostýmní výtvarnice.

Její vzpomínky jsou spontánním, poutavým vyprávěním, z něhož čiší Jirsíkové vášeň pro divadlo i velká vůle k životu, kterou osvědčila i v koncentračním táboře v Ravensbrücku. Vzpomíná na inscenace, na nichž se podílela, ale především na lidi, které přitom potkala. Dává nahlédnout do divadelního zákulisí, připomíná osobnosti dnes bohužel zapomenuté a nabízí nezvyklý pohled na osobnosti všeobecně známé. Vzpomínky jsou doplněny odbornými studiemi, v nichž Libuše Hronková, Marie Zdeňková a Josef Herman nastínili význam Niny Jirsíkové v historii českého tance a divadla.

ks


Sdílení na sociálních sítích