Byl to můj osud... Zápisky Josefy Náprstkové

Byl to můj osud... Zápisky Josefy Náprstkové

Rok: 2014
ISBN: 978-80-7036-423-9
Autor / Autoři: Milena Secká, Martin Šámal
Vydavatel: Národní muzem
Forma: kniha
Místo vydání: Praha
Citace: SECKÁ, Milena a ŠÁMAL, Martin. Byl to můj osud... Zápisky Josefy Náprstkové. Vydání první. Praha: Národní muzem, 2014. ISBN 978-80-7036-423-9.

Poutavá kniha Mileny Secké a Martina Šámala Byl to můj osud … Zápisky Josefy Náprstkové přibližuje zajímavý osud ženy, která je nerozlučně spjata s Náprstkovým muzeem.

Vůbec poprvé se představují veřejnosti autentické zápisky Josefy Křížkové-Náprstkové (1838–1907), manželky zakladatele Náprstkova muzea. Původně služka z vinopalny U Halánků se provdala za bohatého vlastence a mecenáše Vojtu Náprstka, který v ní našel oddanou a schopnou spolupracovnici. Ve svých zápiscích vzpomíná na dětství prožité na Betlémském náměstí v Praze, na revoluční rok 1848 i na svou zaměstnavatelku Annu Fingerhutovou. Podstatná část vzpomínek je věnována manželovým aktivitám, především pak založení muzea a jeho příznivcům. I když většinu života prožila ve stínu svého slavného manžela, udržovala přátelství s mnoha představiteli pražské vlastenecké společnosti druhé poloviny 19. století. Korespondovala si s mnoha cestovateli a krajany z celého světa a podává tak netradiční pohled na ně i jejich aktivity. Kniha je unikátním svědectvím o pozoruhodném životě a díle prosté, přesto však mimořádné ženy.

Kniha Byl to můj osud… Zápisky Josefy Náprstkové je první kritickou edicí dosud nepublikovaných rukopisů této zajímavé a neprávem opomíjené osobnosti. Byla sestavena na základě dlouhodobého průzkumu archivních dokumentů uložených v Náprstkově muzeu.

ks


Sdílení na sociálních sítích