Historické muzeum
Historické muzeum patří k nejstarším částem Národního muzea s kořeny už po jeho založení v roce 1818. V současné době se skládá ze čtyř úseků, deseti oddělení a dvou referátů.
Dějiny
Víkendový keramický workshop v Národopisném muzeu: Betlém a adventní svícen
Knedlíky a noky
Seminář valašského odzemku
Podzimní věnečky malované přírodními barvami (Barvy z kuchyně)
Památky kamenosochařství v Čechách od 11. do 19. století
Víkendové keramické workshopy v Národopisném muzeu
České zvonařství
Památník Františka Palackého a Františka Ladislava Riegra
Expozice české loutky a cirkusu
Společnost v Čechách 19. století a Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice
Hlasy Čechů z Volyně
Tradiční lidová kultura dotykem
Česká lidová kultura
Víkendový keramický workshop v Národopisném muzeu: Andělé a svítilny
Úpravy lidových písní pro souborovou činnost
Kurz výroby adventních věnců
Chystáme se na Vánoce
Keramika v Národopisném muzeu
Keramika na zkoušku
Předvánoční čas
Akvarel na vlně modrotisku – malujeme zimní motivy
Kurz výroby vánočních voniček – O kadidlu, myrze a putování za hvězdou
Vánoce na Slovácku s dětským folklorním souborem Štěpnička
Lekce jógy v Národopisném muzeu
Expedice Národního muzea
Olympijské příběhy
Divadelní sbírka
Numismatická sbírka
Historická sbírka
Sbírka klasické archeologie
Archeologická sbírka
Sbírka Muzea dělnického hnutí
Sbírka novodobých českých dějin
Sbírka Muzea dělnického hnutí v Archivu Národního muzea
Archiv Národního muzea
Československé dokumentační středisko
Trojrozměrná sbírka Oddělení dějin tělesné výchovy a sportu
Fotoarchiv ODTVS
Knihovna Oddělení dějin tělesné výchovy a sportu
Zámek a park ve Vrchotových Janovicích
Archiv dějin tělesné výchovy a sportu
Etnografická sbírka
Věda a výzkum v Historickém muzeu zahrnuje celou řadu společenskovědních oborů (historie, dějiny umění, etnografie, divadelní věda, archeologie), ale ipomocných věd historických (archivnictví, numismatika). Součástí je i vědecký výzkum v oblasti technologie dokumentace a restaurování památek a muzejních sbírek.
V Historickém muzeu v současné době běží dva projekty NAKI a dva projekty GAČR a také jeden projekt IROP. Historické muzeum každoročně vydává několik monografií a tři recenzované časopisy: Časopis Národního muzea, Acta Musei Nationalis Pragae – Historia a Numismatické listy.
Přestože přírodovědné sbírky v počátcích Národního muzea jednoznačně zastiňovaly ty historické, v „Provolání k vlasteneckým přátelům věd“ i v prvních stanovách z roku 1822 byly historické sbírky uvedeny na prvním místě. První samostatnou částí historických sbírek se až v roce 1846 stal archiv zásluhou Františka Palackého a ještě později numismatické oddělení. Po přestěhování do nové budovy na Václavském náměstí se z archivu vyčlenily archeologické sbírky, které se rozdělily na historickou archeologii a prehistorii.
Postupem doby přibývala další oddělení a měnila se organizační struktura. Dnešní Historické muzeum vzniklo 1. 5. 1964. V současné době se Historické muzeum skládá ze čtyř úseků. Sbírkový úsek I zahrnuje oddělení pravěku a antického starověku, oddělení starších českých dějin a numismatické oddělení (tedy části vzniklé už v 19. století). Sbírkový úsek II se skládá z oddělení novodobých českých dějin, oddělení dějin tělesné výchovy a sportu, etnografického a divadelního oddělení. Archivní úsek tvoří Archiv Národního muzea a referáty spisové služby a archivu dějin tělesné výchovy a sportu. Poslední Úsek péče o sbírky a evidence sbírek má dvě oddělení.
Důležitou součástí ředitelství Historického muzea je i produkční a vzdělávací činnost, která je prioritně zaměřena na pražské objekty Historického muzea.
Součástí Historického muzea jsou i některé objekty v Praze i mimo ni. Dějiny české architektury a venkovní plastiky se nachází v Lapidáriu Národního muzea. Na rodinu Palackého a Riegra je zaměřen stejnojmenný Památník. Symbolem české státnosti je pak Národní památník na Vítkově, kde vedle krátkodobých výstav se nachází dvě expozice – Křižovatky české a československé státnosti a Mauzoleum Klementa Gottwalda. Národopisná expozice pak má své místo v Letohrádku Kinských na pražském Smíchově.
Mimo Prahu se nachází expozice v zámku Vrchotovy Janovice a v Prachaticích, kde je expozice věnovaná dějinám českého loutkářství a cirkusu. Sbírky Historického muzea jsou uloženy ve dvou ústředních depozitářích v Terezíně. V roce 2019 se součástí Historického muzea stane i Palachův památník ve Všetatech.
Aktivity Historického muzea směrem k veřejnosti jsou značně rozsáhlé. Každoročně realizujeme řadu výstav, přednášek, popularizačních aktivit pro veřejnost i školy, vzdělávací programy pro školy v Praze i v mimopražských objektech. Sbírky Národního muzea je možné vidět v celé řadě institucí v české republice a v zahraničí.
Historické muzeum
- Oddělení pravěku a antického starověku
- Oddělení starších českých dějin
- Numismatické oddělení
- Oddělení novodobých českých dějin
- Oddělení dějin tělesné výchovy a sportu
- Etnografické oddělení
- Divadelní oddělení
- Archiv Národního muzea
- Archiv dějin tělesné výchovy a sportu
- Oddělení péče o sbírky
- Oddělení evidence sbírek