V Muzeu Města Podbořany se nachází zcela unikátní expozice nazvaná Hlasy Čechů z Volyně. Ta návštěvníkům zprostředkovává jedinečné osudy komunity volyňských Čechů od jejich odchodu z Rakouska-Uherska do tehdejší Ruské říše až k návratům do Československa a současným událostem. Vznikla ve spolupráci Národního muzea s městem Podbořany a Sdružením Čechů z Volyně a jejich přátel.
Do Volyňské gubernie se od 60. let 19. století vydávali hromadně lidé z českých zemí za levnou půdou. Jako kolonisté si zde budovali svůj prosperující svět a přes časté politické změny se snažili zachovávat si přitom český charakter. Ve druhé světové válce tvořili značnou část československého armádního sboru, což přispělo k možnosti hromadného návratu desetitisíců lidí do historické vlasti. V největší míře reemigrovali do podbořanského či žateckého regionu. Volyň je nyní součástí Ukrajiny a rovněž v nedávné době z ní mnoho lidí s českými kořeny uprchlo před válkou do České republiky.
Návštěvníci mají v Podbořanech příležitost prohlédnout si desítky unikátních a dosud veřejně neprezentovaných předmětů ze sbírek Národního muzea. Mezi takové se řadí zemědělské nástroje, vybavení z volyňských domácností či poháry ze závodů českých sokolských jednot na Volyni. Další exponáty návštěvníkům přiblíží témata náboženství, politických změn či období 1. a 2. světové války. Zkušenosti Čechů ze vzdáleného prostředí jsou zprostředkované také formou průvodních textů a map, mnoha fotografií či vzpomínek pamětníků. Expozice Hlasy Čechů z Volyně je ojedinělou prezentací stále živého a mnohdy opomíjeného tématu české historie.
Provoz Muzea Podbořany zajišťuje místní infocentrum, které sídlí na adrese Dukelská 1.