Původ entomologické podsbírky Národního muzea nicméně sahá daleko do minulosti. Některé exempláře pocházejí již z první poloviny devatenáctého století a nejstarší sbírkový exemplář, otakárek Ornithoptera priamus z Indonésie pochází údajně z roku 1787 (viz foto níže). Cenný materiál pro sbírky Národního muzea byl získán i spoluprací s našimi krajany v zahraničí. V Národním muzeu jsou uchovávány entomologické sběry některých známých českých cestovatelů, např. Jana Viléma Helfera z Barmy nebo Emila Holuba z jižní Afriky.
Některé entomologické sbírky Národního muzea jsou systematicky budovány jednak z odkazů a nákupů sbírek soukromých sběratelů, jednak vlastním terénním sběrem pracovníků Národního muzea, který se neomezuje jen na území našeho státu. Zahraniční sběrná činnost byla tradičně zaměřena hlavně na oblast Balkánského poloostrova, ale v poválečných letech uspořádalo entomologické oddělení i několik rozsáhlejších expedic do Turecka v roce 1947 a do Íránu v letech 1970, 1973 a 1977. Díky těmto expedicím má dnes Národní muzeum patrně největší sbírku íránského hmyzu na světě.
V současné době uchovává entomologické oddělení Národního muzea nejrozsáhlejší sbírky hmyzu na území České republiky, které čítají téměř pět milionů exemplářů z celého světa. Vzhledem k tradičnímu zájmu sběratelů převažují především brouci a motýli, ale v posledních desetiletích je věnována zvýšená pozornost i rozšiřování sbírek ostatních řádů hmyzu. Protože dlouhodobým působením světla barvy hmyzu blednou a postižené exempláře se tak znehodnocují, je převážná část sbírek trvale uložena v depozitářích a vystavuje se jen příležitostně při krátkodobých výstavách.Tyto sbírky slouží především jako srovnávací a dokladový materiál pro vědecké studium hmyzu, na němž se vedle muzejních odborníků podílejí i externí specialisté a vysokoškolští studenti. Každoročně za tímto účelem navštěvuje entomologické oddělení kolem 250 tuzemských i zahraničních badatelů.
Související sbírky
- Entomologické sbírky – Diptera (dvoukřídlí) Podsbírka řádu dvoukřídlí (Diptera) obsahuje více než 250 000 exemplářů nasucho preparovaných jedinců. Dále je tvořena velkým množstvím alkoholového materiálu a také 30 000 mikroskopických preparátů.
- Entomologická sbírka – Polyneoptera Sbírka zahrnuje tyto řády hmyzu: strašilky (Phasmatodea), kudlanky (Mantodea), šváby a termiti (Blattodea a Isoptera), drobnělky (Zoraptera), škvory (Dermaptera) a kobylky a sarančata (Orthoptera)
- Entomologická sbírka – Hemiptera Sbírka polokřídlého hmyzu zahrnuje cca 410 000 exemplářů ploštic, křísů, mer, červců a molic z celého světa, převážně pak z Palearktické oblasti.
- Entomologická sbírka – Lepidoptera (Motýli) Sbírka motýlů je uložena ve třech sálech o ploše 240 m2 . Sbírkové doklady jsou uloženy v přibližně 7000 sbírkových krabicích, převážně o rozměru 40x50x6 cm a jejich počet se blíží jednomu milionu.
- Entomologické sbírky – malé řády Sbírkový fond zahrnuje zástupce menších hmyzích řádů, zejména pak vážek, pošvatek, síťokřídlých, chrostíků a dalších. Celkem sbírka obsahuje více než 110 tisíc exemplářů.
- Entomologické sbírka – Hymenoptera (Blanokřídlí) Sbírka blanokřídlého hmyzu obsahuje okolo 550 000 nasucho preparovaných nebo neurčené množství v etylalkoholu uložených determinovaných i nedeterminovaných exemplářů z celého světa.
- Entomologická sbírka – Coleoptera (Brouci) Sbírka brouků představuje nejrozsáhlejší část sbírek hmyzu v Národním muzeu. Obsahuje přibližně 5 milionů exemplářů uložených převážně „nasucho“ v entomologických krabicích.
Mohlo by vás zajímat
- Přírodovědecké muzeum Od samotného založení Národního muzea v roce 1818 patří kolekce přírodnin k jeho největší sbírkovým fondům. Staráme se o více než 15 miliónů sbírkových předmětů starých od několika miliard let až po současnost.
- Entomologické oddělení Entomologické oddělení uchovává nejrozsáhlejší sbírky hmyzu na území České republiky čítající v současnosti více než 7 milionů exemplářů hmyzu. Hlavním cílem při budování těchto sbírek je dokumentace světové diverzity hmyzu.