Entomologické oddělení Národního muzea (EO) vzniklo v roce 1920 z iniciativy Jana Obenbergera, nejprve jako entomologické pracoviště v rámci zoologického oddělení, a v roce 1952 jako samostatné oddělení. V letech 1961–2014 bylo EO dislokováno na zámku v Praze-Kunraticích, od podzimu 2014 sídlí, společně s ostatními sbírkotvornými složkami Přírodovědeckého muzea, v areálu v Horních Počernicích. Nejstarší entomologické sbírky Národním muzeu pocházejí již z první poloviny devatenáctého století. Za nejstarší ucelenou sbírku považujeme sbírku brouků českého lékaře Jana Viléma Helfera (1810–1840).
Další významnou historickou sbírkou je kolekce jednoho z prvních českých entomologů Emanuela Lokaye staršího (1822–1880). "Novodobá" historie entomologických sbírek v Národním muzeu je spjata s rozvojem entomologické činnosti začátkem 20. století a především se založením České společnosti entomologické v roce 1904. Národní muzeum záhy získalo sbírky několika zakládajících členů společnosti, mezi něž patřili František Klapálek (1863–1919), Napoleon Manuel Kheil (1849–1923) či Otakar Nickerl starší (1838–1920).
Zmnohonásobení entomologických sbírek mělo přímý vliv na ustanovení samostatného entomologického pracoviště v muzeu. Významnými přírůstky nově vzniklého pracoviště byly také sběry krajanů ve světě, kteří je ve většině případů nezištně věnovali do sbírek EO. Mezi nejvýznamnější sběry, z nichž byly pozdějšími specialisty popsány stovky nových druhů, patří rozsáhlé sběry Jaro Mráze (1880–1927) z Brazílie, sběry Jiřího Bauma (1900–1944) z celého světa, sběry z okolí Bagdádu známé lékařky Vlasty Kálalové-di Lotty (1896–1971), či sběry hmyzu známého lovce velkých zvířat Bedřicha Machulky (1875–1954) v Africe.
Velký podíl na budování sbírek mají samozřejmě také pracovníci oddělení, kteří se zúčastnili řady expedic. Největší množství hmyzu bylo pravděpodobně nasbíráno během tří muzejních expedic do Íránu (1970, 1973, 1977). Desítky specializovaných sběracích cest bývalých i stávajících zaměstnanců muzea se uskutečnilo do střední a jižní Ameriky, jihovýchodní Asie (zejména do Číny a Laosu) a na Nový Zéland. Zvláště přínosné byly expedice na ostrov Sokotra, jehož fauna hmyzu, donedávna téměř neznámá je recentně zpracovávána a obohacena o popisy desítek dosud neznámých druhů.
Také dnes jsou entomologické sbírky systematicky budovány z darů, nákupů a vlastních sběrů pracovníků oddělení. EO uchovává nejrozsáhlejší sbírky hmyzu na území České republiky, čítající v současnosti více než 7 milionů exemplářů hmyzu, včetně několika desítek tisíc typových jedinců. Vzhledem k tradičnímu zájmu sběratelů převažují především brouci a motýli, ale v posledních desetiletích je věnována zvýšená pozornost i rozšiřování sbírek ostatních řádů hmyzu. Ve sbírkách EO jsou zastoupeny prakticky všechny skupiny hmyzu z různých oblastí celého světa – hlavním cílem při budování entomologických sbírek je dokumentace světové diverzity hmyzu. Entomologické sbírky NM slouží také jako referenční sbírka pro ostatní entomologická pracoviště a nezřídka také jako místo finálního uložení pracovních sbírek specialistů z jiných pracovišť, zejména univerzitních.
Vzhledem k obrovské rozmanitosti hmyzích forem, jsou sbírky entomologického oddělení členěny do sedmi referátů, více méně reflektujících zoologický systém hmyzu:
- 1) Referát Polyneoptera
- 2) Referát Hemiptera
- 3) Referát brouků (Coleoptera)
- 4) Referát blanokřídlého hmyzu (Hymenoptera)
- 5) Referát motýlů (Lepidoptera)
- 6) Referát dvoukřídlého hmyzu (Diptera)
- 7) Referát malých řádů (Insecta varia)
Významná je rovněž knihovna EO.