Historické muzeum
Historické muzeum patří k nejstarším částem Národního muzea s kořeny už po jeho založení v roce 1818. V současné době se skládá ze čtyř úseků, deseti oddělení a dvou referátů.
Hlasy Čechů z Volyně
Dějiny
Obrazy na českých denárech 12. století a jejich transfer ve střední Evropě
Keramika na zkoušku
Keramika v Národopisném muzeu
Tradiční lidová kultura dotykem
Expozice české loutky a cirkusu
Symboly německých vyšších funkcionářů v Protektorátu Čechy a Morava
Folklorní taneční
Česká lidová kultura
Památky kamenosochařství v Čechách od 11. do 19. století
Památník Františka Palackého a Františka Ladislava Riegra
České zvonařství
Společnost v Čechách 19. století a Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice
Lekce jógy v Národopisném muzeu
Příměstský tábor Klubu mladých archeologů
Olympijské příběhy
Expedice Národního muzea
Divadelní sbírka
Numismatická sbírka
Historická sbírka
Sbírka klasické archeologie
Archeologická sbírka
Sbírka Muzea dělnického hnutí
Sbírka novodobých českých dějin
Sbírka Muzea dělnického hnutí v Archivu Národního muzea
Archiv Národního muzea
Československé dokumentační středisko
Trojrozměrná sbírka Oddělení dějin tělesné výchovy a sportu
Fotoarchiv ODTVS
Knihovna Oddělení dějin tělesné výchovy a sportu
Zámek a park ve Vrchotových Janovicích
Archiv dějin tělesné výchovy a sportu
Etnografická sbírka
Věda a výzkum v Historickém muzeu zahrnuje celou řadu společenskovědních oborů (historie, dějiny umění, etnografie, divadelní věda, archeologie), ale ipomocných věd historických (archivnictví, numismatika). Součástí je i vědecký výzkum v oblasti technologie dokumentace a restaurování památek a muzejních sbírek.
V Historickém muzeu v současné době běží dva projekty NAKI a dva projekty GAČR a také jeden projekt IROP. Historické muzeum každoročně vydává několik monografií a tři recenzované časopisy: Časopis Národního muzea, Acta Musei Nationalis Pragae – Historia a Numismatické listy.
Přestože přírodovědné sbírky v počátcích Národního muzea jednoznačně zastiňovaly ty historické, v „Provolání k vlasteneckým přátelům věd“ i v prvních stanovách z roku 1822 byly historické sbírky uvedeny na prvním místě. První samostatnou částí historických sbírek se až v roce 1846 stal archiv zásluhou Františka Palackého a ještě později numismatické oddělení. Po přestěhování do nové budovy na Václavském náměstí se z archivu vyčlenily archeologické sbírky, které se rozdělily na historickou archeologii a prehistorii.
Postupem doby přibývala další oddělení a měnila se organizační struktura. Dnešní Historické muzeum vzniklo 1. 5. 1964. V současné době se Historické muzeum skládá ze čtyř úseků. Sbírkový úsek I zahrnuje oddělení pravěku a antického starověku, oddělení starších českých dějin a numismatické oddělení (tedy části vzniklé už v 19. století). Sbírkový úsek II se skládá z oddělení novodobých českých dějin, oddělení dějin tělesné výchovy a sportu, etnografického a divadelního oddělení. Archivní úsek tvoří Archiv Národního muzea a referáty spisové služby a archivu dějin tělesné výchovy a sportu. Poslední Úsek péče o sbírky a evidence sbírek má dvě oddělení.
Důležitou součástí ředitelství Historického muzea je i produkční a vzdělávací činnost, která je prioritně zaměřena na pražské objekty Historického muzea.
Součástí Historického muzea jsou i některé objekty v Praze i mimo ni. Dějiny české architektury a venkovní plastiky se nachází v Lapidáriu Národního muzea. Na rodinu Palackého a Riegra je zaměřen stejnojmenný Památník. Symbolem české státnosti je pak Národní památník na Vítkově, kde vedle krátkodobých výstav se nachází dvě expozice – Křižovatky české a československé státnosti a Mauzoleum Klementa Gottwalda. Národopisná expozice pak má své místo v Letohrádku Kinských na pražském Smíchově.
Mimo Prahu se nachází expozice v zámku Vrchotovy Janovice a v Prachaticích, kde je expozice věnovaná dějinám českého loutkářství a cirkusu. Sbírky Historického muzea jsou uloženy ve dvou ústředních depozitářích v Terezíně. V roce 2019 se součástí Historického muzea stane i Palachův památník ve Všetatech.
Aktivity Historického muzea směrem k veřejnosti jsou značně rozsáhlé. Každoročně realizujeme řadu výstav, přednášek, popularizačních aktivit pro veřejnost i školy, vzdělávací programy pro školy v Praze i v mimopražských objektech. Sbírky Národního muzea je možné vidět v celé řadě institucí v české republice a v zahraničí.
Historické muzeum
- Oddělení pravěku a antického starověku
- Oddělení starších českých dějin
- Numismatické oddělení
- Oddělení novodobých českých dějin
- Oddělení dějin tělesné výchovy a sportu
- Etnografické oddělení
- Divadelní oddělení
- Archiv Národního muzea
- Archiv dějin tělesné výchovy a sportu
- Oddělení péče o sbírky
- Oddělení evidence sbírek