Historicky či umělecky cenné předměty shromážděné ve fondu historické sbírky představují významný pramen k poznání hmotné kultury a událostí, osob a míst významných pro dějiny českých zemí, a jsou důležité pro poznání hospodářského, politického, sociálního a kulturního života na tomto území ve sledovaném období (9. století–1918, s přesahy). Sbírkový zájem se soustřeďuje na předměty spojené s dějinami obyvatel na území dnešních Čech, Moravy a Slezska, okrajově však sleduje i ostatní teritoria, jež měla k českým dějinám v uvedeném období nějaký vztah.
Díky historickým okolnostem svého vzniku a různorodým akvizičním možnostem patří sbírky oddělení starších českých dějin povahou shromážděných předmětům k nejpočetnějším (téměř 200 000) a nejrozmanitějším v celém Národním muzeu. Její jednotlivé soubory se od sebe liší svým rozsahem, významem, ale i stupněm odborného zpracování a využívání.
Historickou sbírku tvoří několik sbírkových fondů: sbírka historickoarcheologická, sbírka soch a fragmentů architektury z kamene, sbírka sádrových modelů a odlitků, sbírka zbraní a zbroje, soubor bohoslužebných předmětů, kolekce lékárenských předmětů, sbírka porcelánu, sbírka skla, soubor předmětů z obecných kovů, sbírka zvonů, soubor předmětů z drahých kovů, sbírka šperků, polodrahokamů a drahokamů, sbírky medailí a vyznamenání, sbírka odznaků, sbírka hraček a her, soubor předmětů ze dřeva, kolekce dřevořezeb, sbírka textilu, kolekce obrazů a miniatur, sbírka grafiky, sbírka historického nábytku, předměty ze vzácnějších přírodních, kolekce voskových předmětů, sbírka drobných náboženských obrázků, sbírka map a plánů, sbírka kreseb, sbírka fotografií a skleněných desek, soubor pohlednic, kolekce prací a tisků na papíře, sbírka tiskařských štočků a desek, sbírka psacích potřeb, kolekce pečetidel a pečetí, soubor šicích potřeb, sbírka hodin, astronomických a měřických přístrojů, sbírka řemeslných nástrojů a pomůcek, kolekce příborů, sbírka kuřáckých potřeb, soubor pouzder a obalů a sbírka osobních památek významných osobností.
Mohlo by vás zajímat
- Historické muzeum Historické muzeum patří k nejstarším částem Národního muzea s kořeny už po jeho založení v roce 1818. V současné době se skládá ze čtyř úseků, deseti oddělení a dvou referátů.
- Oddělení starších českých dějin Oddělení shromažďuje, uchovává a zpřístupňuje hmotné a obrazové prameny k dějinám společnosti v českých zemích od počátku doby historické (přibližně od 11. století) až do vzniku Československé republiky (1918). Navazuje tedy na oblast činnosti oddělení pravěku a antického starověku a předchází časový úsek, který je dokumentován oddělením novodobých českých dějin.
Přibyl Petr, PhDr., Ph.D.
Vedoucí oddělení, kurátor LapidáriaE-mail: petr.pribyl@nm.cz
Telefon: 224 497 364
Kunešová Jana, Mgr.
Kurátorka grafiky, fotografie a užitého uměníE-mail: jana.kunesova@nm.cz
Telefon: 224 497 372
Marešová Vanda, PhDr.
Kurátorka sbírek textilu, hraček a Památníku Františka Palackého a Františka Ladislava RiegraE-mail: vanda.maresova@nm.cz
Telefon: 224 497 193