Probíhající globální změna prostředí, jejíž součástí je i změna klimatu, vytváří pro lidstvo a budoucí generace stále nové existenciální výzvy. Dopady těchto změn vstupují i do každodenních životů obyvatel České republiky. Proto bychom se měli začít věnovat otázkám adaptace našeho prostředí a proměně hospodářství směrem k větší udržitelnosti. Národní muzeum by chtělo touto výstavou skrze konkrétní příklady inspirovat návštěvníky k hledání možných řešení šetrného přístupu k životnímu prostředí. Někdy stačí jen malá změna, abychom pozitivně ovlivnili život kolem nás. Vydejte se na cestu a přijměte některou z výzev. To, jak se rozhodnete, je pouze na vás.
Jak číst výstavu?
Výstava je rozdělená do sedmi tematických ostrovů představujících problematiku udržitelnosti v našem každodenním životě z různých pohledů. Zároveň poukazuje na důležitý fakt, že nic neexistuje izolovaně, ale vše se vzájemně ovlivňuje a propojuje. Každý ostrov obsahuje řadu informací rozdělených do různých rovin. Kromě úvodního textu a popisek jednotlivých prvků si můžete všimnout informativních otázek a upozorníků obsahujících různé výzvy. Zvláštní úlohu mají příklady dobré praxe, o kterých se můžete přes QR kód dozvědět více. Místo tištěného katalogu jsme pro vás připravili rovnou celý web na kterém se právě nacházíte s dalšími zajímavými informacemi k tématům výstavy. Najdete zde také různé návody a triky, které můžete využít doma.
Jídlo doma!
Jídlo nás pohání, láká a inspiruje. Neprochází ovšem jenom žaludkem, ale také distribuční sítí. Je vyjádřením lidských vztahů a symbolem životních stylů. Postoj k němu určuje naše nejbližší okolí i světový kontext. Jednou z výzev, kterým čelíme, je otázka udržitelnosti potravinového řetězce v době celosvětových změn životního prostředí.
Každý rok vyhodí průměrný občan České republiky až 33 kg jídla. Bioodpad představuje až 42 % netříděného obsahu popelnic. Potraviny přitom putují na naše talíře často z velmi vzdálených koutů planety. Plýtváním, nedostatečným využitím bioodpadu a zbytečnou dopravou se jako společnost připravujeme o nemálo zdrojů.
Přesto řešení již mnohdy existují v iniciativách našeho okolí.
Přijmete některou z výzev?
- Jahody v lednu? Ne, lepší jsou jablka ze sklepa. SEZÓŇÁK/SEZÓŇAČKA neváhá!
- Avokádo unavené z cestování? Radši angrešt od babičky. LOKÁLNÍ JEDLÍK/JEDLICE ví, kde najít to nejlepší!
Život bez vody?
Země je planetou vody, pokrývá až 71 % její plochy. Představuje jeden ze základních elementů, bez kterého by život nebyl možný. Avšak jen zlomek připadá na vodu sladkou. Mechanismus jejího koloběhu je přitom křehkým systémem ohroženým činností člověka i klimatickou změnou. Již dnes se přibližně 2/3 lidí na zemi potýká s problémy způsobenými nedostatkem sladké vody.
Proto je důležité přistupovat k tomuto živlu udržitelným způsobem i v ČR.
Přijmete některou z výzev?
- VODNÍ STOPAŘ/KA myslí na svou vodní stopu a vesele šlape cestou vstříc co nejmenší spotřebě.
- VODNÍ STOPAŘ/KA má superschopnost zavírat zbytečně puštěné kohoutky, správně splachovat a bleskově se sprchovat.
Oblečení jako výzva!
Málokdo zná příběh věcí ze svého šatníku.
Nevěříte?
Tak schválně, víte, kdo a kde vyrobil oblečení, které máte právě na sobě?
Je to paradox, nic jiného nepoužíváme častěji a zároveň není nic bližšího našemu tělu.
Žijeme v době, kdy nám obchodní řetězce a internetové obchody nabízí ve spěšném tempu stále novou a levnější módu (fast fashion). Masová, odosobněná produkce levného oblečení je spojena se závažnými environmentálními a sociálními problémy. S chudobou a ohrožením zdraví pracovníků v zemích s levnou pracovní silou, znečištěním životního prostředí, nadměrným odpadem nebo nedostatkem vody.
Existují však lidé hledající udržitelné přístupy k módě, které respektují lidská práva a nezatěžují životní prostředí.
Seznamte se s pomalou módou.
Přijmete některou z výzev?
- POMALÝ MÓDAŘ / POMALÁ MÓDAŘKA umí být trendy a šik i s kousky z druhé ruky.
- POMALÝ MÓDAŘ / POMALÁ MÓDAŘKA se zajímá, odkud své oblečení má!
- POMALÉMU MÓDAŘI / POMALÉ MÓDAŘCE dochází, odkud jeho/její oblečení pochází.
Život kolem nás!
Biodiverzita představuje různorodost všeho živého kolem nás. Živočichové a rostliny potřebují pro život rozmanitá prostředí a ostatní druhy. Společně tvoří takzvané ekosystémy. Čím jsou bohatší, tím jsou zdravější a odolnější proti případným změnám prostředí. Pro člověka může být příkladem „ekosystému“ město s celou řadou druhů, které se staly jeho součástí.
Zejména v důsledku lidské činnosti dochází k úbytku našeho přírodního bohatství, které je třeba chránit. Vnímavě přistupovat k životu kolem nás, pozorovat jej, zaznamenávat.
Víte, jak o něj můžete pečovat?
Přijmete některou z výzev?
- BIODIVERZIŤÁCI/BIODIVERZIŤAČKY s appkou iNaturalist v mobilu, mají biodiverzitu v malíčku.
- BIODIVERZIŤÁCI/BIODIVERZIŤAČKY jsou vlastně adapťáci na druhou, co pomáhají k lepšímu životu i zvířatům a rostlinám.
Co se děje kolem?
Prostředí kolem nás se neustále mění a my lidé na tom máme nemalý podíl. Krajinu s činností člověka významně ovlivňuje i klimatická změna. Ukazuje se, že zejména města jsou na ni často velmi špatně přizpůsobená, což má mimo jiné dopad i na náš životní komfort. Přitom většina lidské populace je koncentrovaná do urbanizovaných míst, v ČR to je více než 73 %.
Čelíme výzvě, jak různé typy krajiny na změny adaptovat, abychom je zachovali odolné, pestré a zdravé. Vydejte se s námi na cestu hledání vhodných řešení pro naši zem.
Přijmete některou z výzev?
- ADAPŤÁCI/ADAPŤAČKY dávají před klimatizací a čističce vzduchu přednost správnému větrání a pokojovým rostlinám.
- ADAPŤÁCI/ADAPŤAČKY jsou při cestách ohleduplní a Desatero šetrného turisty je jim zákonem!
Víte, že o stavu životního prostředí v ČR za poslední čtvrtletí se můžete dozvědět v publikaci České informační agentury životního prostředí (CENIA) Čtvrtstoletí ŽP samostatné ČR? Publikace je volně ke stažení.
Fotoalbum
Vyhodit, či zhodnotit?
Toužíme po věcech, ne po odpadu. Toho druhého se nám ale dostává nepoměrně více. Odpad je všudypřítomný. Netřeba jej dovážet ani složitě těžit z hlubin země. Ostatně každý z nás ho denně vyprodukuje zhruba 1,5 kg. Nechceme jej ale vidět a radši se ho zbavujeme, ať už skládkováním za městy, nebo vývozem do chudších zemí. Místa však není dostatek, odpad silně znečišťuje životní prostředí a ani země třetího světa jej již nechtějí přijímat. Je na čase znovu promyslet systém nakládání s pozůstatky lidské činnosti. I když Češi*ky patří v třídění na přední příčky v Evropě, přesto v kategorii bioodpadu stále zaostávají. V poslední době se začíná na lokální úrovni opět aplikovat představa bioodpadu jako zdroje. Existují ovšem další cesty: neplýtvat nebo odpad vůbec nevytvářet.
Přijmete některou z výzev?
- Vstup do společenství KOMPOSTÁŘŮ/KOMPOSTÁŘEK, zhodnoť svůj odpad. Humusem oživíš naši zem!
- Méně někdy znamená… méně. Zkus měsíc kupovat akorát to, co doopravdy potřebuješ. # AKORÁTOR/KA