Časopis NUMISMATICKÉ LISTY založila v roce 1945 Československá numismatická společnost, od roku 1963 jej vydává Národní muzeum. Časopis uveřejňuje jak delší recenzované vědecké a odborné studie z oblasti numismatiky, hospodářských dějin a archeologie, tematické a katalogové soupisy, publikaci nálezů a materialia, tak i kratší články o mincích, medailích, bankovkách i vyznamenáních jak domácích tak zahraničních. Numismatické listy vycházejí jednou ročně jako čtyřčíslo.
Recenzní řízení: Do recenzního řízení se přijímají příspěvky odpovídající zaměřením, odbornou úrovní i po formální stránce obsahu časopisu. V recenzním řízení posuzují příspěvek dva nezávislí recenzenti, z nichž ani jeden není zaměstnancem stejného pracoviště jako autor článku, ani není spoluautorem předkládaného textu, ani u něj nehrozí konflikt zájmů ohledně recenzovaného rukopisu. Jsou-li oba posudky kladné, je příspěvek přijat k publikování. Jestliže má některý z recenzentů k textu připomínky, je příspěvek vrácen autorovi k přepracování. V případě, že jeden z posudků je zamítavý a druhý kladný, rozhoduje se o přijetí příspěvku na základě třetího nezávislého posudku. Pokud jsou oba posudky zamítavé, je rukopis navrácen autorovi.
Předplatné periodik NM
Objednávejte na emailu publikace@nm.cz
Časopis NUMISMATICKÉ LISTY je recenzované vědecké a odborné periodikum zaměřené především na numismatické, hospodářské a archeologické studie, tematické a katalogové soupisy a publikaci mincovních nálezů, pozornost je věnována i papírovým platidlům, medailím, řádům a vyznamenáním.
Pokyny pro autory
Každý příspěvek nese v záhlaví název, jméno autora, abstrakt v anglickém jazyce (případně podklady pro překlad do angličtiny v českém jazyce) a klíčová slova v českém a anglickém jazyce. Podklady pro abstrakt žádáme max. do 10 řádků.
Všechny bibliografické odkazy v textu i pouhé zmínky o dílech je nutno opatřit vždy přesným odkazem na citované dílo. Tyto odkazy vkládáme formou průběžně číslovaných poznámek pod čarou (v textovém editoru Word vytvoříme příkazem Vložit – Odkaz – Poznámka pod čarou). Čísla jednotlivých odkazů se v souvislém textu umisťují vždy za interpunkčními znaménky. Bibliografický odkaz v poznámce pod čarou sestává ze jména autora, roku vydání a čísla citované strany či stránek, např.:
Hásková 1975, s. 158.
Pokud je autorů více, píšeme mezi jednotlivými jmény dlouhé pomlčky:
Gregor – Cihlář – Budaj 2023, s. 48–53.
Autoři se jménem uvádějí do počtu tří. V případě více autorů je uvedeno pouze jméno prvního a zkratka et al.:
Hradil et al. 2023, s. 125–130.
Za každým příspěvkem následuje summary v anglickém jazyce, případně resumé v češtině jako podklad pro překlad do anglického jazyka. Rozsah resumé jsou maximálně dvě normostrany.
Následují kontaktní údaje autora, případně jeho afiliace, a abecedně řazené seznamy pramenů, použité literatury a internetových zdrojů.
V seznamu použité literatury uvádíme pouze díla citovaná v textu, a to následující formou:
Články:
Příjmení, iniciála křestního jména/jmen autora, rok vydání, název článku. Název periodika a číslo/svazek, stránkový rozsah:
Hásková, J. 1975: Poznámka k chebskému mincování na počátku 13. století. Numismatický sborník 8, s. 117–121.
Gregor, P. – Cihlář, J. – Budaj, M. 2025: Heidingsfeldský haléř Karla IV., nebo uherský denár Václava III.? Numismatické listy 78, s. 37–74.
Stránkové údaje uvádíme vždy v úplnosti a oddělené spojovníkem: 35–38 (nikoli: 35–8).
Příspěvky ve sborníku:
Příjmení, iniciála křestního jména/jmen autora, rok vydání, název příspěvku, jméno editora, název sborníku, stránkový rozsah:
Cach, F. 1974: Jeden z pohledů na české mincovnictví ve 13. století. In: Radoměrský, P. (ed.): Karel Castelin. Sborník příspěvků k oslavě jeho životního numismatického díla sestavený u příležitosti jeho 70. narozenin, s. 37–45.
Monografie:
Příjmení, iniciála křestního jména/jmen autora, rok vydání, název díla a místo vydání.
Hásková, J. 1972: Chebské mince z 12. a 13. století. Cheb.
Hradil et al. 2023: Hradil, F. – Militký, J. – Březinová, H. – Janiš, D. – John, J.– Langová,
J. – Malarczyk, D. – Melich, T. 2023: Peníze od Čertovy skály. Poklad raně novověkých
mincí z Fryštáku – Horní Vsi. Olomouc.
Název díla uvádíme v podobě, v níž je uveden v tiráži (nikoli na obálce). Název místa vydání nepřekládáme, ale uvádíme v podobě, v jaké se objevují v citované publikaci (London, Paris apod.).
Obrazové přílohy
Fotografie dodávejte jasné a ostré, digitální v rozlišení minimálně 600 dpi ve formátech EPS, TIFF, JPG či PSD, tabulky ve formátu MS Excel. Obrázky a tabulky nevkládejte do textu, pouze v textu označte jejich ideální umístění (obr. 1, tab. 1 apod.) a dodejte je jako samostatné soubory. Seznam vyobrazení, resp. popisků k obrázkům, uveďte na konci příspěvku, a to včetně standardní citace zdroje, případně jména autora fotografie.
Obr. 19. Peníz z doby Karla IV. Lucemburského (Národní muzeum, inv. č. H5-12080; zvětšeno; foto Abalon, s. r. o.).
Zodpovědnost za vyřešení práv a licencí k obrázkům je na zodpovědnosti autora, nikoli redakce nebo vydavatele časopisu.
Těšíme se na Vaše příspěvky a děkujeme Vám za dodržování výše uvedených pokynů.