Základ sbírek z Austrálie tvoří soubory získané v období od 2. poloviny 19. století do 1. světové války. Jsou v nich především předměty každodenní potřeby z Queenslandu, Nového Jižního Walesu a Viktorie, zastoupeny jsou však i ukázky aboriginského umění. Mezi nejvýznamnější sběratele z tohoto období patří Jiří Daneš či Josef Ladislav Erben. Větší soubor ze 60. let vznikl díky výzkumnému pobytu Stanislava Novotného v Arnhemské zemi. Z melanéských sbírek stojí za pozornost předměty dokumentující kulturní pestrost ostrova Nová Guinea, ale také velmi zajímavé práce z Nového Irska, Nové Kaledonie či Šalamounových ostrovů. Ze sběratelů můžeme vyzdvihnout Enrique Stanko Vráze, námořníky Eduarda Kittela, Václava Stejskala a Karla z Adamovičů nebo opět Jiřího Daneše. Fond uchovává rovněž předměty z Polynésie a Mikronésie, které upoutají pozoruhodným a vynalézavým využitím materiálů, které byly v ostrovním prostředí mnohdy omezené. Vynikající celek tvoří kolekce shromážděná proslulým malířem Bohumírem Lindauerem (a zprostředkovaná neméně proslulým učitelem a cestovatelem Josefem Kořenským) mezi Maory na Novém Zélandu. Vedle etnografických předmětů vlastní Náprstkovo muzeum také dva Lindauerovy portréty Maorů, jediné ve veřejných sbírkách v České republice.
Související sbírky
Mohlo by vás zajímat
- Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur je jedinou muzejní institucí v České republice, která se věnuje hmotnému i duchovnímu odkazu neevropských civilizací. Trvale tak upozorňuje na stálé a nezastupitelné místo mimoevropských národů ve světových dějinách. Objekt Náprstkovo muzeum
- Sbírkové oddělení Sbírkové oddělení shromažďuje, uchovává, odborně a vědecky zpracovává a prezentuje předměty z Asie, Afriky, Austrálie, Oceánie a Severní, Střední a Jižní Ameriky. Součástí oddělení je též sbírka starověkého Předního východu a Afriky, numismatická sbírka, Náprstkův inventář, archiv a fotosbírka.