Projekt, jehož hlavním cílem je ukázat, že je příroda ve městech opravdu unikátní a bohatá, přivedlo do České republiky již v roce 2018 Národní muzeum. Během čtyř dní soutěží předem přihlášená města o co největší počet pozorování živé přírody. To bude možné si užít například i v Praze Hostivaři, a to v Kroužkovací stanici Přírodovědeckého muzea, která otevře své brány veřejnosti a pro návštěvníky má připravený doprovodný program. Milovníci přírody se mohou těšit na ornitologickou procházku s ukázkou kroužkování ptáků, ukázky včelaření či komentované prohlídky o historii stanice.

Do přírodovědecké výzvy se může zapojit skutečně každý, a to v termínu od 28. dubna do 1. května. Stačí jen mobilem vyfotit živočicha či rostlinu na území Prahy a mobilní aplikace iNaturalist tomuto pozorování sama přidělí údaje GPS. Pak už je potřeba jen daný druh určit, což může uživatel učinit sám, nebo si nechat napovědět od aplikace samotné či od ostatních uživatelů. Pokud alespoň 2 ze 3 uživatelů souhlasí s názvem, dostává toto pozorování tzv. výzkumný stupeň a je tedy plně platné. Kromě zábavy v rámci zapojení do projektu slouží materiály nasbírané veřejností dále i k vědeckým účelům.

V rámci City Nature Challenge vyhlašuje Národní muzeum i v letošním roce soutěž o nejlepší pozorovatele, resp. pozorovatele s největším počtem pozorování a to ve 2 kategoriích: individuální pozorovatelé a školní kolektivy. Pro předem přihlášené třídy je v pátek 28. dubna připraven program, kdy odborníci Národního muzea žákům představí práci s aplikací a naučí je pozorovat přírodu kolem sebe. Po skončení letošního ročníku také Národní muzeum uspořádá výstavu nejlepších fotografií, které účastníci výzvy do aplikace iNaturalist během City Nature Challenge uložili.

Výzva City Nature Challenge odstartovala poprvé v roce 2016, a to pouze ve městech Los Angeles a San Francisco. V roce 2018 se konal první mezinárodní ročník, kdy se zapojilo 68 měst, včetně Prahy. Ta v minulém ročníku obsadila 34. místo co do počtu pozorování a předčila například i Floridu, Vídeň, nebo Chicago či Liverpool. V rámci Evropy pak české hlavní město získalo třetí místo, bylo zde zaznamenáno více než 12 tisíc pozorování téměř 1500 druhů.



Sdílení na sociálních sítích




Rozumím