V pátek 25. dubna odstartuje další ročník mezinárodní přírodovědecké výzvy City Nature Challenge. Ten bude i letos probíhat nejen v Praze, ale i v dalších českých městech. Během čtyř soutěžních dní (25.–28. dubna) se může kdokoli pomocí mobilní aplikace iNaturalist zapojit do amatérského pozorování přírody, a pomoci tak odborníkům lépe zmapovat výskyt rostlin a živočichů na našem území. Národní muzeum zároveň o víkendu mimořádně zpřístupní veřejnosti Kroužkovací stanici v Praze Hostivaři, kde bude pro návštěvníky připravena ornitologická procházka, ukázka kroužkování ptáků a další zajímavý program.

V rámci City Nature Challenge vyhlašuje Národní muzeum i v letošním roce soutěž o nejlepší pozorovatele, resp. účastníky s největším počtem pozorování, a to ve 2 kategoriích: individuální pozorovatelé a školní kolektivy. Z nejlepších fotografií pořízených během čtyř soutěžních dní uspořádá Národní muzeum fotografickou výstavu, která bude veřejně přístupná v prostorách partnera pražského projektu, Národní technické knihovně.

Novinkou jsou bezplatné fotografické kurzy, které v rámci projektu City Nature Challenge pořádá Národní muzeum. Kurzem provede účastníky Vít Lukáš, zoolog a několikanásobný vítěz soutěže Czech Nature Photo, který se specializuje na ochranu přírody a její dokumentování. Kurzy se uskuteční 25. a 26. dubna v pražské Stromovce.

 

Program finančně podpořilo hl. m. Praha


Mezinárodní projekt, jehož hlavním cílem je ukázat, že je příroda ve městech opravdu unikátní a bohatá, přivedlo do České republiky již v roce 2018 Národní muzeum. Během čtyř dní soutěží předem přihlášená města o co největší počet pozorování živé přírody. Letošního 8. mezinárodního ročníku se v České republice účastní kromě Prahy také Ostrava, Brno, České Budějovice, Uherskohradišťsko a Veselsko. Celosvětově se v přírodovědecké výzvě utká více než 700 měst. Cílem projektu, do kterého se může zapojit kdokoli, je během čtyř soutěžních dní vyfotit a uložit do aplikace iNaturalist co největší množství pozorování divoké přírody na území soutěžního města. Stačí si do chytrého mobilního telefonu stáhnout zdarma aplikaci iNaturalist, zaregistrovat se a fotit přírodu kolem sebe. Pro relevanci pozorování je nutné uložit fotografii, místo a čas pozorování, přičemž s určením pomůže aplikace sama nebo ostatní uživatelé. Kromě zábavy v rámci zapojení do projektu slouží materiály nasbírané veřejností dále i k vědeckým účelům. Díky aplikaci iNaturalist, kterou lze používat celoročně, byli schopni entomologové Národního muzea určit lokalitu v Ekvádoru, kde se vyskytují dva zcela nové druhy brouků štítonošů. Zároveň pracují na určení nového druhu či dokonce rodu štítonoše objeveného v Austrálii.