Sbírka se začala utvářet již v polovině 19. století, především díky přispění Antonína Friče. Největší část sbírky tvoří tekutinový materiál celých jedinců (desetitisíce exemplářů), dále sbírky referátu zahrnují několik stovek dermoplastických preparátů (vycpaných jedinců) a několik stovek preparovaného osteologického materiálu.
K nejvýznamnějším historickým exponátům patří dnes vymizelé druhy táhnoucí dříve Labem do Čech, jako byla mihule mořská (Petromyzon marinus), jeseter velký (Acipenser sturio), placka pomořanská (Alosa alosa) a především losos obecný (Salmo salar). Ze starších sběrů je významná také sbírka bahníků (Lepidosireniformes, Ceratodontiformes) a bichirů (Polypteriformes), starobylých skupin rybovitých obratlovců. Za zmínku stojí i početná kolekce žraloků (popsána v Časopise Národního muzea, řada přírodovědná 1. část soupisu a 2. část soupisu), pro vnitrozemský stát neobvykle rozsáhlá.
V pozdější době byla sbírka rozšiřována především o sběry z Čech, Slovenska a oblasti jihovýchodní Evropy, převážně Bulharska. Dnes je sbírkotvorná činnost zaměřena především na endemické sladkovodní ryby oblasti Balkánského poloostrova a na příbřežní ryby evropských moří. Doplňování sbírkového fondu probíhá v současnosti převážně vlastními sběry. Kromě sběru studijního materiálu celých jedinců se věnuje pozornost i získávání tkání vhodných pro analýzu DNA v rámci fylogenetických studií.
Materiál ze sbírky ryb Národního Muzea byl využit v řadě vědeckých studií a v posledním desetiletí posloužil i k popisu několika nových druhů ryb, převážně z Balkánského poloostrova.
Mohlo by vás zajímat
- Přírodovědecké muzeum Od samotného založení Národního muzea v roce 1818 patří kolekce přírodnin k jeho největší sbírkovým fondům. Staráme se o více než 15 miliónů sbírkových předmětů starých od několika miliard let až po současnost.
- Zoologické oddělení Zoologické oddělení pečuje o sbírky čítající přes 2 miliony předmětů, které obsahují veškeré bezobratlé kromě hmyzu, rybovité obratlovce, obojživelníky, plazy, ptáky a savce.
Šanda Radek, Mgr., Ph.D.
Vedoucí oddělení, kurátor sbírky rybE-mail: radek.sanda@nm.cz
Telefon: 224 497 832
Štundl Jan, Mgr.
Preparátor sbírky rybE-mail: jan.stundl@nm.cz
Telefon: 224 497 817