Sbírky mineralogicko-petrologického oddělení vznikly současně se založením Vlasteneckého, později Národního, muzea v Praze v roce 1818 z podnětu hraběte Kašpara M. Sternberga. Jejich základem se stala právě sbírka minerálů, věnovaná Kašparem Sternbergem. Četnými dary sbírka rychle rostla a především česká šlechta pokládala za svou povinnost následovat Sternbergův příklad. Mineralogicko-petrologické oddělení je zaměřeno na sbírkové materiály geologických oborů bez vztahu k fosilnímu záznamu života a podle specializace dnes sbírky oddělení zahrnují šest dílčích, ale evidenčně a uspořádáním samostatných odborných sbírek – mineralogickou, petrografickou, geologickou, meteoritů, tektitů a broušených drahých kamenů.
Aktivity mineralogicko-petrologického oddělení lze principálně rozdělit do tří specifických, ale vzájemně provázaných a úzce souvisejících oblastí – sbírkotvorné aktivity a péče o stávající sbírkový fond, vědecko-výzkumné aktivity a popularizační aktivity včetně práce s veřejností (příprava trvalých expozic a krátkodobých výstav, popularizace vědeckých poznatků, poradenská činnost, přednášky, besedy, exkurze).
Moderní správa a doplňování sbírek stejně jako vědecko-výzkumná činnost je z velké části umožněna postupně získaným bohatým přístrojovým vybavením oddělení - zejména elektronovým mikroanalyzátorem (Cameca SX100), rentgenovým práškovýn difraktometrem (Bruker Advance), Ramanovým a IR spektrometrem (Thermo Nicolet) a řadou optických mikroskopů (Nikon, Leica, Olympus) pro práci v dopadajícím, odraženém i procházejícím světle. Přístrojové vybavení oddělení je hojně využiváno i kolegy z jiných oddělení Národního muzea i dalších pracovišť v ČR i zahraničí. Neméně důležitá je i spolupráce pracovníků oddělení s amatérskými zájemci o obor, včetně pomoci při určování nálezů, vyhledávání informací apod.