Mezinárodní projekt, jehož hlavním cílem je ukázat, že je příroda ve městech opravdu unikátní a bohatá, přivedlo do České republiky již v roce 2018 Národní muzeum. Během čtyř dní soutěží předem přihlášená města o co největší počet pozorování živé přírody. Letošního 8. mezinárodního ročníku se v České republice účastní kromě Prahy také Ostrava, Brno, České Budějovice, Uherskohradišťsko a Veselsko. Celosvětově se v přírodovědecké výzvě utká více než 700 měst. Cílem projektu, do kterého se může zapojit kdokoli, je během čtyř soutěžních dní vyfotit a uložit do aplikace iNaturalist co největší množství pozorování divoké přírody na území soutěžního města. Stačí si do chytrého mobilního telefonu stáhnout zdarma aplikaci iNaturalist, zaregistrovat se a fotit přírodu kolem sebe. Pro relevanci pozorování je nutné uložit fotografii, místo a čas pozorování, přičemž s určením pomůže aplikace sama nebo ostatní uživatelé. Kromě zábavy v rámci zapojení do projektu slouží materiály nasbírané veřejností dále i k vědeckým účelům. Díky aplikaci iNaturalist, kterou lze používat celoročně, byli schopni entomologové Národního muzea určit lokalitu v Ekvádoru, kde se vyskytují dva zcela nové druhy brouků štítonošů. Zároveň pracují na určení nového druhu či dokonce rodu štítonoše objeveného v Austrálii.

V rámci City Nature Challenge vyhlašuje Národní muzeum i v letošním roce soutěž o nejlepší pozorovatele, resp. účastníky s největším počtem pozorování, a to ve 2 kategoriích: individuální pozorovatelé a školní kolektivy. Z nejlepších fotografií pořízených během čtyř soutěžních dní uspořádá Národní muzeum fotografickou výstavu, která bude veřejně přístupná v prostorách partnera pražského projektu, Národní technické knihovně.

Praha se v minulém ročníku umístila na 29. místě z 690 měst co do počtu pozorování, a předčila tak mnoho světových metropolí. Ve sledované dny tu bylo zaznamenáno více než 19,1 tisíc pozorování 1864 druhů rostlin, živočichů a dalších organismů. V rámci Evropy pak Praha skončila na čtvrtém místě a v případě samostatných měst pak na místě druhém.

Výzva City Nature Challenge odstartovala poprvé v roce 2016, a to pouze ve městech Los Angeles a San Francisco. V roce 2018 se konal první mezinárodní ročník, kdy se zapojilo 68 měst včetně Prahy.

V rámci City Nature Challenge bude návštěvníkům zpřístupněn areál Kroužkovací stanice Národního muzea v Praze Hostivaři, který je po většinu roku pro veřejnost uzavřen. O víkendu 26. a 27. dubna otevře stanice své brány všem, kteří se chtějí dozvědět více o její historii a významu, o kroužkování ptáků a pražské přírodě. V sobotu ráno se mohou návštěvníci vydat společně s odborníky Národního muzea na ornitologickou procházku do Hostivařského lesoparku. Po celý víkend pak bude zdarma probíhat program přímo v Kroužkovací stanici. Pražskou přírodu budou moci prostřednictvím připravených aktivit poznávat také dětští návštěvníci.


Program v Kroužkovací stanici Národního muzea

Sobota 27. dubna

  • 7.30 Ornitologická procházka s ukázkou kroužkování (vzhledem k omezené kapacitě je potřeba si rezervovat místo na pm@nm.cz)

Celý víkend

  • Ukázky kroužkování ptáků
  • Komentovaná prohlídka o historii stanice
  • Povídání o City Nature Challenge a aplikaci iNaturalist
  • Entomologem v Přírodovědeckém muzeu
  • Zajímavosti o pražské přírodě s partnery projektu City Nature Challenge: Praha


Novinkou jsou bezplatné fotografické kurzy, které v rámci projektu City Nature Challenge pořádá Národní muzeum. Kurzem provede účastníky Vít Lukáš, zoolog a několikanásobný vítěz soutěže Czech Nature Photo, který se specializuje na ochranu přírody a její dokumentování. Kurzy se uskuteční 25. a 26. dubna v pražské Stromovce. Vzhledem k omezené kapacitě je potřeba si předem rezervovat místo na e-mailu pm@nm.cz.

Bližší informace k projektu naleznete na stránkách www.citynaturechallenge.cz.



Sdílení na sociálních sítích

Fotoalbum




Rozumím